Pozory bardzo często mylą. I tak jest w przypadku siemienia lnianego. Małe, niepozorne, brązowe nasionka kryją w sobie potężne możliwości.
Siemię lniane – skład
Ziarna lnu pospolitego zawierają bardzo wiele składników, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Przede wszystkim są to nienasycone kwasy tłuszczowe omega3, witamina B6, kwas foliowy, tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina E, witamina K.
Dodatkowo ziarna lnu pospolitego zawierają cenne składniki mineralne, przede wszystkim wapń, żelazo, cynk, potas, sód oraz fosfor.
Siemię lniane zawiera także błonnik i to aż dwa jego rodzaje, rozpuszczalny i nierozpuszczalny, które mają bardzo dobry wpływ na działanie układu pokarmowego.
Siemię lniane – właściwości
Właściwości siemienia lnianego znane są od wieków i wykorzystywane w medycynie naturalnej. Obecnie z dobrodziejstw siemienia coraz chętniej korzystają osoby, które na co dzień z naturą niewiele mają wspólnego.
Siemię lniane znane jest przede wszystkim z tego, że reguluje pracę przewodu pokarmowego. Zawarty w ziarnach błonnik pozytywnie wpływa na wypróżnianie i zapobiega zaparciom. Dzięki błonnikowi nierozpuszczalnemu dłużej utrzymuje się w żołądku i zmniejsza uczucie głodu, dzięki temu wspomaga odchudzanie.
Siemię lniane ma także wiele innych właściwości:
– obniża cholesterol,
– ma właściwości antyoksydacyjne,
– pozytywnie wpływa na skórę i włosy,
– ma działanie antynowotworowe,
– zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą.
Siemię lniane dla niemowlaka
Choć siemię lniane ma wiele właściwości zdrowotnych, to należy stosować je bardzo rozsądnie i z umiarem. Najlepiej jest zastosować się do zaleceń producenta.
W przypadku niemowlaków lekarze w ogóle nie zalecają stosowania ziół, ponieważ mogą wywołać reakcje alergiczne. Siemię lniane można jednak wprowadzić już do diety 6-cio miesięcznego niemowlaka. Dawka dzienna nie powinna przekroczyć 1-2 łyżeczek zmielonego siemienia.
Siemię lniane ma bardzo dobre właściwości łagodzące podrażnienia skóry. Zamiast kremów i maści można u niemowlaków stosować wywar z ziaren siemienia. Należy wcześniej zalać je gorącą wodą i zostawić do wystygnięcia. W powstałym śluzie można moczyć chusteczki i przecierać nimi odparzoną skórę. Szybko przynosi ulgę, a skóra wraca do normalnego stanu.
Siemię lniane można spożywać na kilka sposobów. Najczęściej 1-2 łyżeczek zalewamy gorącą wodą i zostawiamy do wystygnięcia. Następnie pijemy powstałą zawiesinę. Niektórzy wolą wcześniej zmielić ziarna, nie zmniejsza to ich właściwości, pod warunkiem, że zostaną zmielone bezpośrednio przed zaparzeniem. Kto nie lubi pić ziół, może prażyć ziarna na suchej patelni i dodawać ziarna do sałatek lub musli.