chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

RTG zębów
Lifestyle

Co warto wiedzieć o RTG zębów

Wszelkie problemy z zębami powinny być szybko skonsultowane z lekarzem dentystą. Stomatolog jednak nie zawsze może konkretnie ocenić, co jest przyczyną dolegliwości. W takich przypadkach jedynym, niezbędnym rozwiązaniem jest wykonanie RTG zębów.

Kiedy trzeba wykonać RTG zębów?

Rentgen zębów to badanie, które może być przeprowadzone tylko na specjalne zlecenie stomatologa, który nie jest w stanie postawić diagnozy dotyczącej przyczyny bólu tylko na podstawie oględzin zębów. Ponadto w przypadku konieczności przeprowadzania leczenia kanałowego najpierw pacjentowi wykonuje się RTG, by określić, w jakim stanie znajdują się zęby. Dlatego też nie należy na własną rękę wykonywać RTG zębów, a robić to tylko w uzasadnionych przypadkach. 

Wskazania do wykonania RTG zębów 

Wskazaniem do przeprowadzenia zdjęcia rentgenowskiego zębów jest próba wykrycia próchnicy. Zdjęcie zębów jest przeprowadzanie u osób dorosłych w przypadku istnienia zębów zatrzymanych, przy podejrzeniu torbieli i innych zmian zapalnych w obrębie korzeni zębów. Konieczne jest także wykonanie zdjęcia w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych. Ponadto RTG zębów jest przeprowadzane u pacjentów, u których ma zostać wykonane usunięcie zęba lub dłutowanie. Zdjęcie jest niezwykle ważne, by stomatolog wiedział, jak trudny może okazać się zabieg. Dzięki temu zarówno lekarz, jak i pacjent mogą się fizycznie i psychicznie do niego przygotować. Rentgen zębów jest wykonywany także, gdy pacjentowi trzeba wstawić implant, protezę zębową lub aparat ortodontyczny.  

RTG zębów jest także zlecane przez stomatologa w przypadku uszkodzeń mechanicznych twarzoczaszki. Dzięki zdjęciu zębów można ocenić, jaki rozmiar i charakter mają uszkodzenia. W takim przypadku najczęściej wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, które obejmuje szczękę, stawy żuchwowo-skroniowe oraz zatoki szczękowe. Ważne jest to, że te wszystkie miejsca widoczne są na tym jednym zdjęciu. Najczęściej jednak wykonywane jest prześwietlenie dotyczące jednego zęba lub kilku. Warto wiedzieć, iż na zwykłym zdjęciu RTG mogą być maksymalnie cztery zęby.

RTG zębów – jak przebiega?

Pacjent musi zostać przygotowany do badania rentgenowskiego zębów, gdyż jest ono przeprowadzanie poprzez użycie promieniowania. Dlatego też należy do minimum ograniczyć jego możliwe skutki negatywne. Pacjent musi koniecznie założyć fartuch wykonany z gumy ołowianej, gdyż nie przepuszcza on promieni rentgenowskich. Dzięki temu pacjent jest maksymalnie chroniony przed promieniowaniem. Przy wykonaniu RTG wewnątrzustnego pacjent musi trzymać kliszę od aparatu w ustach. Oprócz wspomnianego RTG wewnątrzustnego wykonuje się także RTG zewnątrzustne, które obejmuje pantomogram oraz zdjęcia szczęki. Rentgen zewnątrzustny jest dużo bardziej precyzyjny i pozwala dokładnie określić zmiany, jakie występują w obrębie szczęki. Widać na nim warstwy tkanek, co pozwala ustalić, gdzie znajduje się ewentualny stan zapalny czy zmiany nowotworowe. Badanie RTG jest bezbolesne i zazwyczaj nie trwa więcej niż kilka minut.

Rodzaje zdjęć RTG

Jednym z najbardziej powszechnych typów zdjęć RTG jest zdjęcie pantomograficzne. W tym przypadku maszyna obraca się wkoło siedzącego pacjenta, dlatego też można zobrazować nie tylko zęby, ale także zatoki szczękowe i stawy skroniowo-żuchwowe. Taki typ zdjęcia najczęściej jest wykonywany, by wykryć wady rozwojowe, próchnicę lub nieprawidłowości w liczbie zębów. W przypadku podejrzenia nowotworu jest to badanie wręcz niezbędne do oceny stanu pacjenta.

Zdjęcia punktowe, które obejmują maksymalnie cztery zęby najczęściej wykonuje się jako wstęp do leczenia kanałowego. Dzięki temu stomatolog widzi dokładnie, gdzie rozwija się próchnica, stan zapalny i jak najlepiej zaplanować założenie ewentualnego implantu.

Kolejnym rodzajem zdjęcia RTG jest cefalogram, który stosuje się w przypadku konieczności założenia aparatu ortodontycznego. Na tego rodzaju zdjęciu najlepiej widać bowiem wadę zgryzu. Zdjęcie obrazuje zęby oraz sąsiadujące tkanki i podniebienie.

Gotowe zdjęcie RTG – i co dalej?

Po wykonaniu zdjęcia RTG zębów należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który będzie potrafił poprawnie odczytać dane na nim zawarte. Na zdjęciach RTG białe plamki to zmiany próchnicze. W przypadku wykonywania zdjęcia w prywatnych placówkach najczęściej można liczyć na dołączenie opisu. Niestety taka usługa zazwyczaj oznacza dużo większy koszt wykonania zdjęcia.

RTG zębów to narzędzie ułatwiające poprawną ocenę stanu uzębienia i ewentualnych zmian zapalnych. Niestety istnieją także przeciwwskazania do jego wykonania. Jednym z najważniejszych jest ciąża. Promieniowanie rentgenowskie jest bowiem czynnikiem mogącym zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Ponadto RTG zębów nie wykonuje się również u dzieci przed ukończeniem 5 roku życia.