chlebprobody.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

cardio w domu
Lifestyle Zdrowie

Cardio w domu i poza nim – co trzeba wiedzieć?

Trening cardio w domu lub w otoczeniu przyrody jest naprawdę wartościowy dla naszego organizmu. Nazywany jest także często treningiem wytrzymałościowym. Pozwala poprawić wydolność nie tylko serca, ale również całego organizmu. Jak wygląda trening cardio, o czym trzeba pamiętać i jak go wykonywać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest trening cardio?

Na początek warto uświadomić sobie czym jest trening cardio, jakie są jego zalety i czym różni się od treningu siłowego. Trening cardio jest treningiem aerobowym (tlenowym). W trakcie takiego treningu serce zmuszone jest do wytężonej pracy i pompowania większej ilości krwi. Dzięki temu twoje serce będzie mocniejsze i lepiej będzie transportować tlen po twoim organizmie. Przeciwieństwem treningu aerobowego jest trening anaerobowy (beztlenowy). Podczas niego obciążamy znacznie konkretne partie mięśniowe. Krew nie nadąża z dostarczaniem odpowiedniej ilości tlenu, a mięśnie zaczynają produkować energię w procesach beztlenowych.

Zobacz także: Ćwiczenia na sześciopak – jak wyrzeźbić brzuch?

trening cardio

Trening cardio w domu i na zewnątrz – podstawowe zasady

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, także podczas ćwiczenia kardio w domu trzeba zwrócić uwagę na pewne aspekty. Należy odpowiednio dobrać częstotliwość ćwiczeń jak również ich czas i intensywność. Pamiętaj, że trening cardio jest treningiem wytrzymałościowym. Warto zatem postawić na długość ćwiczeń, kosztem intensywności. Nawet gdy czujesz, że możesz wykonywać ćwiczenia z większą mocą, to pamiętaj, że nie zawsze tędy droga. Ćwicz minimum 30 minut, aby pobudzić swój organizm do działania. Z czasem zwiększaj długość ćwiczeń, pozwoli to na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Staraj się wykonywać ćwiczenia 3 razy w tygodniu naprzemiennie z dniem odpoczynku. Pozwoli to na odpowiednią regenerację. Ćwiczenia cardio powinny być wykonywane z tętnem maksymalnym na poziomie ok. 60%, co pozwala na odpowiednie dotlenie ciała, ale nie przemęcza go. Do kontroli tętna przydatny może być pulsometr.

Nie zapomnij również o nawodnieniu organizmu. Zaopatrz się zatem w wodę niegazowaną i pij ją w czasie treningu małymi porcjami. Warto, także przeanalizować swoją dietę zwłaszcza pod kątem kalorii, składników odżywczych, białek i witamin. Pomóc pomoże nam lekarz lub dietyk.

Przeciwwskazania do treningu cardio

Jeśli cierpisz na problemu związane z pracą mięśnia sercowego trening cardio może nie być dla ciebie. Zatem, gdy masz nadciśnienie lub inne schorzenia układu krążenia i serca np. jesteś po zawale, skonsultuj swój trening i jego intensywność z lekarzem. Również osoby otyłe i starsze mogą mieć problem na początku swojej przygody z treningiem cardio. Warto, aby zaczęły swój trening od jeszcze mniejszej intensywności, starając się aby wystarczyło energii na cały czas treningu. Zawsze nasze zdrowie i samopoczucie jest ważne, dlatego gdy czujesz się źle przenieść trening na inny dzień lub dostosuj intensywność i czas ćwiczeń.

Jakie ćwiczenia wybrać do treningu cardio w terenie?

Trening cardio musi być regularny i trwać określony czas, co za tym idzie musisz wybrać coś co lubisz. Na początku możesz zdecydować się na dłuższe spacery ze swoim czworonogiem przeplatane marszobiegiem. Trenigiem cardio może być także bieganie, zwłaszcza gdy masz dostęp do łąki lasu lub puszczy. Lubisz jeździć na rolkach lub chodzić z kijkami po mieście, to też świetne rozwiązanie na regularny trening. Świeże powietrze zawsze dobrze sprzyja naszemu samopoczuciu, a jeśli dodać do tego dźwięki przyrody lub naszej ulubionej muzyki w słuchawkach to mamy komplet. Lubisz wodę i masz pływalnię blisko do domu? To też świetny pomysł na trening cardio i ogólnorozwojowy. Zawsze można też zaprosić do wspólnych treningów przyjaciela lub przyjaciółkę, zawsze to raźniej i łatwiej z motywacją.

trening cardio

Cardio w domu – jak ćwiczyć bez wychodzenia na zewnątrz?

Gdy za oknem zaczyna robić się szaro, a smog sprawia, że powietrze nie jest zbyt zdrowe, można rozważyć trening we własnych czterech ścianach. Pomocny w tym może być sprzęt do ćwiczeń w domu. Szczególnie dobrze sprawdzi się rowerek stacjonarny, bieżnia lub orbitrek. Gdy nie posiadasz żadnego z tych urządzeń lub zwyczajnie nie masz na nie miejsca, możesz je zastąpić. Pamiętasz pewnie z lekcji wf-u w szkole różne ćwiczenia jak np. skipy, czyli bieg z unoszeniem kolan lub z dotykaniem stopami pośladków. Możemy również wykonywać pajacyki, skakać na skakance, biegać w miejscu lub wchodzić po schodach. Dla każdego coś dobrego

Dlaczego naprawdę warto zacząć swoją przygodę z treningiem cardio w domu i na zewnątrz?

Jak już zaznaczyliśmy we wstępie, trening cardio jest idealny do budowania wytrzymałości organizmu i poprawy pracy naszego serca. Również pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednak warto pamiętać, że efekty nie pojawią się od razu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i zadbać o regularność. Z treningiem wytrzymałościowym jest trochę tak jak w piosence: „Najtrudniejszy pierwszy krok, potem łatwo mija rok. Najtrudniejszy pierwszy dzień sam jutro przekonasz się”.

Pierwsze dni choć trudne i męczące po pewnym czasie dadzą już poczucie poprawy samopoczucia i zadowolenia z siebie. Kolejne tygodnie to zauważalna poprawa chęci do działania i dotlenienia naszego organizmu. Organizm zaczyna się przyzwyczajać do treningu, krew lepiej dotlenia nasze ciało, a my zyskujemy więcej chęci do pracy. Z czasem i w połączeniu z odpowiednią dietom zauważymy spadek tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, że warto odpowiednio dobierać dietę. Pomocny tu może być lekarz lub dietetyk. Po kilku miesiącach nie będziesz umiał wyobrazić sobie tygodnia bez treningu, a twoje serce będzie ci wdzięczne. Z czego całego serca ci życzmy.