Obecnie coraz więcej czasu spędzamy, surfując po Internecie. Korzystamy z różnych mediów społecznościowych i przesiadujemy na forach tematycznych. Aby komunikacja w Internecie była łatwiejsza to powstał slang Internetowy. Na co dzień w Internecie możemy się spotkać wyrażeniami, które na pozór nic nie znaczą. Zatem, czym jest slang internetowy, co go wyróżnia i co to znaczy btw?
Co to jest slang internetowy?
Najogólniej mówiąc slang Internetowy to język stworzony dla ludzi, którzy korzystają z Internetu. Stosuje się go na czatach,, w mediach społecznościowych, na forach dyskusyjnych, poczcie elektronicznej, komunikatorach Internetowych. Slang Internetowy to przede wszystkim różnego typu skróty, akronimy oraz emotikony, które mają na celu skrócenie zdania. Dawniej takie ograniczenia wymuszał sam Internet, który nie działał szybko. Natomiast dzisiaj używamy skrótów, by zaoszczędzić czas na pisaniu wiadomości. Niektóre serwisy Internetowe, np. Twitter, same wymuszają używania skrótów, ponieważ do dyspozycji jest użycie tylko 140 znaków. Zatem musimy w zwięzły sposób przekazać całą wiadomość. Nowi użytkownicy Internetu mogą mieć na początku problem z rozumieniem wielu określeń i słów. Dodatkową trudnością w zrozumieniu slangu internetowego jest to, że on bardzo szybko się zmienia, co chwilę powstają nowe skróty i wyrażenia.
Skróty z języków obcych czyli co to znaczy BTW?
Większość skrótów internetowych to zapożyczenia z języków obcych, zwłaszcza z języka angielskiego. Wiele z nich odnosi się do sytuacji z życia codziennego. Znajdziemy w nich te dotyczące szkoły, pracy, rozmów towarzyskich, a także np. z gier komputerowych
– BTW, z ang. by the way, co możemy przetłumaczyć na język polski „przy okazji”,
– EOT, z ang. End of Topic czyli „koniec tematu”,
– IMHO, z ang. in my humble opinion, moim skromnym zdaniem.
– IMO, z ang. in my opinon, moim zdaniem
– OMG, z ang. Oh, my God!, czyli „o mój Boże”,
– ROTFL, z ang. Rolling On The Floor Laughing, oznacza coś zabawnego, dosłownie tarzanie się po podłodze ze śmiechu,
– LOL, z ang. Lots of Laughs lub Laughing out Loud, to jeden z najpopularniejszych skrótów i oznacza rozbawienie,
– ASAP, z ang. As Soon As Possible, czyli „najszybciej jak to możliwe”,
– THX, skrót od ang. Thanks, oznaczającego dziękuję,
– NVM , skrót od ang. Nevemind, czyli nieważne,
– BRB, z ang. Be Right Back, zaraz wracam
– Es, ESSA, od ang. Easy, coś bardzo łatwego.
– YOLO, z ang. You Only Live Once, raz się żyje.
Czy RSŻ znaczy to co BTW? Polski slang internetowy
Tak jak zostało napisane w poprzednim akapicie większość wyrażeń ze slangu internetowego pochodzi z języka angielskiego. Jednak Internet nie lubi próżni, a każdy kraj lubi mieć przywiązanie do własnego języka. Również w polskim Internecie możemy znaleźć skrótowce, często odpowiadające tym angielskim. Część z was być może już się domyśla, że pytanie w tytule było pułapką. Zatem co to znaczy RSŻ i czy BTW ma swój odpowiednik w polskim slangu.
-RSŻ, czyli Raz się żyje, odpowiednik angielskiego YOLO
-ZW, Zaraz Wracam, odpowiednik angielskiego BRB, przy czym warto zwrócić uwagę, że Zw było popularniejsze dużo wcześniej w polskim Internecie, niż BRB
-NWM, skrót od nieważne, odpowiedni NVM
-Ez, spolszczony odpowiednik angielskiego ES
Czym są emotikony?
Jeszcze inną grupą skrótów są ikonki emocji, czyli tzw. emotikony. Tworzy się je za pomocą znaków interpunkcyjnych – kropek, przecinków, nawiasów. Oznaczają one emocje, np. radość, smutek, rozczarowanie, złość. Większość emotikonów możemy zapisać na dwa sposoby z „noskami” i bez nich. Przykładowo emotikon „:-(” (z noskiem) oznacza to samo co: „:(” (bez noska). Popularność zdobywają również kaomoji, które powstały w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do ich stworzenia wykorzystywane są znaki z katakany, kanji, i hiragany. Dlatego możemy także spotkać takie znaki jak: T_T, O_O.