Aparat ortodontyczny z całą pewnością może być uznawany za aparat poprawiający urodę. Po leczeniu u ortodonty wada zgryzu zostaje skorygowana, a poszerzenie łuku zębowego sprawia, że uśmiech staje się symetryczny. Dzięki prostym zębom czujemy się lepiej, bardziej atrakcyjnie i zyskujemy większą pewność siebie. Jaki aparat wybrać i kiedy udać się do ortodonty?
Leczenie u ortodonty
Jeśli zauważyliśmy u siebie krzywy zgryz, to z pewnością pierwsza myśl, jaka pojawi się nam w głowie, to chęć posiadania prostych zębów i ładnego uśmiechu. Sprawa niewłaściwego uzębienia jest jednak bardziej złożona i do ortodonty powinniśmy się udać nie tylko ze względów estetycznych. Stłoczone zęby przyczyniają się do próchnicy i zapaleń dziąseł, gdyż ich czyszczenie jest dość mocno ograniczone przez niewłaściwą pozycję w jamie ustnej. Ponadto wady zgryzu mogą doprowadzić do przeciążeń i zmian patologicznych, które objawiają się bólami żuchwy, a nawet migrenami. Zatem wizyta u ortodonty i podjęte leczenie to nie tylko kwestia urody, ale przede wszystkim zdrowia.
Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych
Najbardziej popularnym jest aparat metalowy. Składa się on z łuku oraz zamków. Przymocowany za pomocą kleju ortodontycznego dobrze przylega do zębów, wywierając na nie delikatny nacisk. Dużą zaletą tego aparatu jest jego cena – jest to najtańsza z dostępnych opcji. Koszt to ok. 2 tys. zł za jeden łuk. Aparat metalowy jest jednak bardzo widoczny i od razu rzuca się w oczy podczas uśmiechania się. Alternatywą są aparaty estetyczne – bardzo subtelne i nienachalne. Ich kolor zamków dobiera się do naturalnego koloru zębów, dzięki czemu unika się wrażenia „metalowego uśmiechu”. Do wyboru są aparaty ceramiczne, porcelanowe, kryształowe, szafirowe. Podczas ich noszenia należy bezwzględnie wprowadzić zmiany do swojej diety – zakazane są produkty silnie barwiące takie jak czerwone owoce, buraki, wino, mocna kawa i herbata. Ciekawą opcją są aparaty lingwalne (językowe). Zakłada się je na wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu są zupełnie niewidoczne dla otoczenia. Minusem jest ich wysoka cena oraz fakt, że podczas ich noszenia może dojść do seplenienia i problemów z mówieniem. Tego typu aparat nie jest wskazany dla osób o niskich zębach oraz borykających się z chorobami przyzębia. Zamiast zwykłego aparatu, który jest przymocowany na stałe do zębów obecna ortodoncja proponuje stosowanie nakładek, czyli tzw Clear Aligner. Przezroczyste nakładki nosi się cały czas oprócz przerw na jedzenie i higienę jamy ustnej. Ich użytkowanie jest dużo bardziej komfortowe niż w przypadku tradycyjnych aparatów, nie są one jednak wskazane do leczenia poważnych wad zgryzu.